sav_logo
Najlepšie výsledky
Vedecké oddelenia
Organizačná štruktúra
Vedenie
Správna rada
Dozorná rada
Vedecká rada
MPV
Ekonomické oddelenie
Odborový zväz
Projekty
Projekty EÚ
Patenty
Semináre
Doktorandské štúdium
Dokumenty
Ochrana osobných údajov
Prístup k informáciám
Linky
Časopis Biologia[IF: 1,500]
Biologia
2024    2023    2022    2021    2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    
Základný výskum
Určenie štruktúry N-terminálnej časti ľudského ryanodínového receptora 2

Autori: Ľ. Borko, V. Bauerová-Hlinková, E. Hostinová, J. Gašperík, A. Zahradníková, J. Ševčík

V našom laboratóriu sme difrakčnými metódami a SAXS analýzou určili terciárnu štruktúru N-konca ľudského ryanodínového receptora 2 (hRyR2; ak. 1-606). Fragment RyR2_1-606 pozostáva z troch domén stabilizovaných unikátnou sieťou interakcií. Určenie terciárnej štruktúry umožnilo lepšie porozumieť mechanizmom, ktorými RyR2 mutácie spôsobujú závažné srdcové ochorenia.


Borko_2014.fw.png

Projekty:

1.   APVV-0628-10 - Štruktúrne a funkčné aspekty regulácie ľudského ryanodínového receptora a jej narušení mutáciami

2.   MVTS 1520  - Integrovaná infraštruktúra pre štruktúrnu biológiu


Publikácie:

1.   Borko Ľ, Bauerová-Hlinková V, Hostinová E, Gašperík J, Beck K, Lai FA, Zahradníková A, Ševčík J (2014) Structural insights into the human RyR2 N-terminal region involved in cardiac arrhythmias. Acta Cryst D 70, 2897-2912.


Základný výskum
Asociácia fosforyláciou regulovaného kalpainového štiepneho miesta v C-terminálnom konci GlyT1 s väzobným miestom pre kalmodulín

Autori: A. Miháliková, M. Baliová, F. Jurský

Cytoplazmatické úseky transportérov neurotransmiterov hrajú dôležitú úlohu v procese ich správneho umiestnenia v cytoplazmatickej membráne. Aj keď je známe, že tento proces je regulovaný vápnikom, konkrétne proteíny a mechanizmus sú z veľkej časti neznáme. V našej práci sa nám podarilo dokázať, že C-terminálny koniec glycínového transportéra GlyT1 obsahuje doteraz neidentifikované väzbové miesto pre vápnik viažúci proteín kalmodulín. Priebeh interakcie má sigmoidálny charakter, čo naznačuje možnú spínaciu funkciu. Kalmodulín viažúce miesto je lokalizované v blízkosti štiepneho miesta vápnikovo závislej proteázy kalpain, ktoré je ako sme ukázali v ďalšom článku regulované fosforyláciou. Kalmodulínove aj kalpainové miesto sa prekrývajú so sekvenciami ktorých mutácie blokujú exit GlyT1 z endoplazmatického retikula. Je preto pravdepodobné, že nami identifikované interakcie zohrávajú úlohu v tomto procese a predstavujú príspevok k poznaniu identity proteínov regulujúcich putovanie transportérov neurotransmiterov do membrány.


Projekty:

1. VEGA 2/0084/13-Inhibícia transportérov neurotransmiterov benzofenantridínovými alkaloidmi.


Publikácie:

1. Mihalikova, A., Baliova, M., Jursky (2014) Calcium Dependent Interaction of Calmodulin with the GlyT1 C-terminus. Neurochem. Res. 39: 2225–2233.

2. Mihalikova, A., Baliova, M., Jursky, F. (2014) Effect of phosphomimetic mutations on the C-terminal sensitivity of glycine transporter GlyT1 to calpain. Neuroscience Research 81–82: 85–91.


Základný výskum
Charakterizácia regulácie dvoch stresových sigma faktorov SigH a SigF fosforylačným mechanizmom prostredníctvom pleiotropického anti-anti-sigma faktora BldG u Streptomyces coelicolor A3(2)

Autori: J. Kormanec, B. Ševčíková, R. Nováková, D. Homerová, B. Řežuchová, Ľ. E. Mingyar

Na rozdiel od iných baktérií, pôdna baktéria Streptomyces coelicolor obsahuje až 9 homológov stresového sigma faktora SigB, 60 homológov anti-sigma faktora RsbW, 18 homológov anti-anti-sigma faktora RsbV, čo súvisí s jej komplexným životným cyklom a miestom jej výskytu, kde je vystavená plejáde stresových signálov. Jeden z anti-anti-sigma faktorov, BldG, hrá dôležitú úlohu v morfologickej diferenciácii, ako aj v produkcii antibiotík u S. coelicolor a aktivuje stresový sigma faktor SigH po osmotickom strese a počas diferenciácie prostredníctvom interakcie s anti-sigma faktorom UshX. Avšak UshX nebol schopný in vitro fosforylovať BldG. Preto musí existovať iná proteín-kináza medzi 60-timi homológmi anti-sigma faktora RsbW schopná špecificky fosforylovať BldG. Kombináciou viacerých prístupov sme identifikovali ďalší anti-sigma faktor, RsfA, špecificky interagujúci a fosforylujúci BldG. Avšak RsfA je rovnako špecifický anti-sigma faktor pre ďalší z deviatich sigma faktorov, SigF, ktorý hrá dôležitú úlohu v neskorých štádiách diferenciácie. Charakterizovali sme aj transkripciu génu rsfA. Je riadená jediným promótorom, ktorého aktivita bola reprimovaná počas osmotického stresu a v neskorých štádiách diferenciácie, teda podmienok aktivácia SigH. Tieto výsledky naznačili výnimočný jav, kedy pleiotropický anti-anti-sigma faktor BldG hrá úlohu v aktivácii minimálne dvoch sigma faktorov SigH a SigF u S. coelicolor A3(2).


Projekty:

1. VEGA 2/0028/12 – Komplexná regulácia odozvy na stres, bunkovej diferenciácie a patogenicity u baktérií prostredníctvom sigma faktorov RNA polymerázy a regulátorov ich aktivity.


Publikácie:

1. Mingyar, E., Sevcikova, B., Rezuchova, B., Homerova, D., Novakova, R., Kormanec, J. (2014) The δF-specific anti-sigma factor RsfA is one of the protein kinases that phosphorylates the pleiotropic anti-anti-sigma factor BldG in Streptomyces coelicolor A3(2). Gene 538: 280-287.


Aplikovaný výskum
Rozšírenie vedeckých poznatkov o kvalite a bezpečnosti Slovenskej bryndze modernými mikrobiologickými, molekulárno-biologickými a chromatografickými metódami.

Autori: A. Puškárová, L. Kraková, M. Bučková, D. Pangallo

Výsledkom riešenia projektu bolo získanie nových poznatkov o mikroflóre bryndze a profile prchavých aromaticky aktívnych látok v dynamickej dimenzii a na geograficky reprezentatívnej úrovni. S použitím kombinácie kultivačných a nekultivačných mikrobiologických resp. molekulárno-biologických postupov, a s použitím plynovej chromatografie - olfaktometrie s podporou plynovej chromatografie - hmotnostnej spektrometrie, sa študovala májová bryndza (ako vymedzený typ letnej bryndze) a sudovaný ovčí syr (ako určujúci medziprodukt vo výrobe zimnej bryndze). Charakterizovala sa prokaryotická i eukaryotická mikrobiálna diverzita (najmä laktokoky, laktobacily a Galactomyces/Geotrichum) a profily prchavých aromaticky aktívnych látok počas výroby májovej bryndze (27 látok). Na základe analýzy vzoriek zo 7 výrobní z rôznych oblastí SR sa preukázala vysoká miera homogenity charakteristík májovej bryndze, čo je dobrým podkladom pre jej objektívnu definíciu z hľadiska štatútu PGI. Zistili sme vymiznutie viacerých prchavých aróma-aktívnych látok pri spracovaní vyzretého ovčieho hrudkového syra na májovú bryndzu, čo môže vysvetľovať zlepšené organoleptické vlastnosti a subjektívnu akceptovateľnosť májovej bryndze. Mikrobiálna diverzita (najmä laktokoky, laktobacily a Galactomyces/Geotrichum) a profily prchavých aromaticky aktívnych látok (39 látok) sa stanovili tiež pre sudovaný ovčí syr. Keďže až 25 látok sa zistilo výlučne v sudovanom ovčom syre a nie v májovej bryndzi, usudzujeme, že zlúčená definícia Slovenskej bryndze", ktorá zahŕňa aj májovú/letnú bryndzu a aj zimnú bryndzu, je vedecky neoprávnená. Výrazné rozdiely v profile prchavých aromaticky aktívnych látok sme zistili tiež medzi bryndzou z tradičných výrob a jej (polo)priemyselnými analógmi.


Projekty:

1. APVV-0590-10 - Rozšírenie vedeckých poznatkov o kvalite a bezpečnosti Slovenskej bryndze modernými mikrobiologickými, molekulárno-biologickými a chromatografickými metódami.


Publikácie:

1. Pangallo, D., Šaková, N., Koreňová, J., Puškárová, A., Kraková, L., Valík, L., & Kuchta, T. (2014) Microbial diversity and dynamics during the production of May bryndza cheese. International journal of food microbiology. 170: 38-43.

2. Sádecká, J., Kolek, E., Pangallo, D., Valík, L., & Kuchta, T. (2014) Principal volatile odorants and dynamics of their formation during the production of May Bryndza cheese. Food chemistry. 150: 301-306.


Medzinárodné vedecké projekty
Štruktúra a funkcia metyltransferázy z Streptomyces caelestis

Autori: J. Bauer, G. Ondrovičová, V. Pevala , E. Kutejová

SAM-závislá metyltrasferáza CcbJ zo Streptomyces caelestis katalyzuje jeden z posledných krokov biosyntézy antibiotika celesticetínu, a to metyláciu atómu dusíka na propylprolínovej časti, čo má za následok výrazné zvýšenie jeho aktivity. Bola určená jeho štruktúra a štruktúra jeho komplexu so SAH. Na základe týchto štruktúr bola CcbJ priradená k SAM-závislým metyltrasferázam triedy I. Táto metyltrasferáza má aktívne miesto, ktoré dokáže prijať pomerne širokú škálu substrátov. Mechanizmus účinku CcbJ bol charakterizovaný štúdiom rôznych mutantov a dokovaním.


Bauer_2014.fw.png

Projekty:

1. VEGA 2/0122/11 - Proteínové komplexy mitochondriálneho nukleoidu

2. MVTS 1520 - Integrovaná infraštruktúra pre štruktúrnu biológiu


Publikácie:
1. Bauer, J., Ondrovicova, G., Najmanova, L., Pevala, V., Kamenik, Z., Kostan, J., Janata, J., Kutejova, E. (2014) Structure and possible mechanism of the CcbJ methyltransferase from Streptomyces caelestis. Acta Crystallogr. D. 70(4): 943-957.

Medzinárodné vedecké projekty
Neskorý endozomálny transportér CD222 riadi priestorovú distribúciu a aktivitu kinázy Lck

Autori: G. Ondrovičová, V. Leksa

Pre správny chod imunitného systému je dôležité, aby bola aktivácia T buniek cez T bunkový receptor správne vyvážená. Kľúčovú úlohu pri tom zohráva kináza Lck, ktorá je pri aktivácii T buniek premiestnená k T bunkovému receptoru, kde svojou fosforylačnou aktivitou spúšťa signalizačnú kaskádu. V našej práci sme ukázali, že pre aktiváciu T buniek je nevyhnutný receptor pre manóza 6-fosfát (CD222), ktorý prenáša Lck k plazmatickej membráne T buniek. Tento objav sme učinili prostredníctvom mnohých metodík vrátane biochemických techník, ako je imunoprecipitácia či hmotnostná spektrometria, konfokálnej mikroskopie, ale aj bunkových meraní s použitím geneticky upravených T buniek. Práca môže mať význam pre farmakologické modelovanie funkcie T buniek.


Projekty:

1. VEGA 2/0063/14 - Proteolytický systém na povrchu buniek v apoptóze ako súčasť protizápalového mikroprostredia

2. FWF - Austrian Science Fund No. P22908 - The Integral Regulatory Role of (CD222) in T cell activation.


Publikácie:

1. The Late Endosomal Transporter CD222 Directs the Spatial Distribution and Activity of Lck. Pfisterer K, Forster F, Paster W, Supper V, Ohradanova-Repic A, Eckerstorfer P, Zwirzitz A, Donner C, Boulegue C, Schiller HB, Ondrovicova G , Acuto O, Stockinger H, Leksa V. (2014) J Immunol. 193(6): 2718-32.


Medzinárodné vedecké projekty
Zavedenie nových spektroskopických a elektrón-mikroskopických metód na určenie obsahu jednotlivých prvkov a látok v bakteriálnych spórach

Autori: I. Barák, J. Jamroškovič

Bakteriálne spóry sú nesmierne rezistentné k účinkom rôznych enviromentálnych podmienok ako vysoká teplota, sucho a chemické oxidačné činidlá. Spóry sú obalené niekoľkými vrstvami proteínov a peptidoglykánu, ktoré obaľujú stred bunky s DNA s veľkým obsahom vápnika a dipikolíniovej kyseliny (DPA). V rámci tohto projektu sa nám podarilo zaviesť nové spektroskopické a elektrón mikroskopické metódy na štúdium obsahu rôznych prvkov a (DPA) v spórach Bacillov a Clostrídií.


Barak_2014.fw.png

Projekty:

1. Scopes – Swiss National Foundation (IZ73Z0_152527 / 1) - Úloha homeostázie kovov, ich redukcia a sporulácia v rezistencii Gram-pozitívnych baktériách.


Publikácie:

1. Jamroskovic J., Shao P.P., Suvorova E., Barak I., Bernier-Latmani R. (2014) Combined scanning transmission X-ray and electron microscopy for the characterization of bacterial endospores. FEMS Microbiol. Lett. 358: 188-193.